Türkiye’nin İlk Sondaj Gemisi Hayırlı Olsun

2018-Sep-01

Türkiye Petrolleri A.O. envanterine kayıtlı altıncı nesil ve dünyadaki en son teknolojilerle donatılmış sondaj gemisi Deepsea Metro 2, 2018 içinde Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine başlayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın geçtiğimiz hafta ziyaret ettiği Türkiye’nin ilk sondaj gemisi, Kocaeli Dilovası’nda yanaştığı limanda ilk görevine hazırlanıyor.

Gemi hakkında yerinde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak; "Gemimiz, altıncı nesil, dünyadaki en son teknolojiye sahip ve gelişmiş sondaj gemilerinden bir tanesi. Dün itibarıyla Türkiye kara sularına ulaştı ve yeni yıla arkadaşlarla burada girelim istedik. Burada incelemelerde bulunduğumuzda gördük ki, son model, büyük ve güçlü Türkiye’mize yakışır çok önemli bir gemi. İnşallah gemimiz iskeleye yanaşmasıyla birlikte hızlı bir hazırlık sürecinden sonra önümüzdeki aylarda Akdeniz’deki ilk sondajını gerçekleştirmek için yola çıkacak. Bu noktada da arkadaşlara başarılar diliyorum, kolay gelsin diyorum. En kısa sürede çalışmaları tamamlayıp Akdeniz’de bulunmaları için istişarelerimizi yaptık." diye konuştu.

Türkiye Petrolleri A.O. envanterine kayıtlı Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Arama Gemisi’nden sonra 2018 yılı içerisinde aktif olarak kullanmaya başlayacağı Sondaj Gemisi ile birlikte, Akdeniz başta olmak üzere denizlerimizdeki petrol ve gaz potansiyelini ortaya çıkararak, Milli Enerji ve Maden Politikasına maksimum katkıyı sağlamayı hedefliyor.

GÖRSELLER
    Henüz bir resim bulunmamaktadır
EKLER
    Henüz bir ek bulunmamaktadır