Yurt Dışı

Afganistan

MEZAR-I ŞERİF ve SANDIKLI

TPAO, Dragon Oil ve Ghazanfar Investment’den oluşan bir konsorsiyum, 12 Kasım 2012 tarihinde Afgan-Tacik baseni için gerçekleştirilen petrol arama ve üretim ihalesine teklif vermiştir. Bu kapsamda Mezar-ı Şerif ve Sandıklı ruhsat alanlarında arama ve üretim haklarına sahip olmuş, 8 Ekim 2013 tarihinde Afganistan Maden ve Petrol Bakanlığı ile arama ve üretim paylaşım anlaşmaları yapılmıştır.

Sismik ve sondaj işleri için ihale süreçleri, her iki sahada da operatör konumda bulunan TPAO bünyesinde yürütülmüş ve sismik işlemler için yapılan ihalenin sonucu Ekim 2018’de yayınlanmıştır. 9 Eylül 2019 tarihinde sismik veri toplama işlemleri tamamlanmıştır. Yorumlanmış ve potansiyeli olduğu düşünülen Sandıklı Bloğu içinde 5500 metrelik bir kuyu kazılabilmesi için sondaj ihalesi gerçekleştirilmiştir.

TPAO’nun Afganistan’daki faaliyetleri, alt şirketi olan TP Afghanistan Ltd. (TPAL) tarafından yürütülmektedir. 2018 - 2020 yılları içinde 1200 km uzunluğunda 2 boyutlu sismik veri toplanması ve 5500 metrelik bir arama kuyusu kazılması planlanmıştır. Bu kapsamda toplam 60 milyon ABD Doları yatırım öngörülmektedir.