Haberler

09

Ağustos

2022

Abdülhamid Han, Mavi Vatan’daki Görevine Başladı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, ülkemizin hidrokarbon kaynaklarını ortaya çıkarmak ve ekonomimize kazandırmak hedefiyle arama ve sondaj çalışmalarına, denizlerimizde de kararlılıkla devam etmektedir.

Deniz enerji filomuzda görev alan Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerine Mayıs ayında katılan en yeni sondaj gemimiz Abdülhamid Han, Mersin Taşucu Limanı’nda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’in teşrif ettiği törenle Akdeniz’deki görevine uğurlanmıştır.

En gelişmiş teknolojiyle donatılmış, 7. nesil sondaj gemisi olan Abdülhamid Han, 238 metre uzunluğunda, 42 metre genişliğindedir ve 12200 metreye kadar sondaj yapabilme kapasitesine sahiptir.

Enerjide tam bağımsız Türkiye hedefiyle, Akdeniz’de arama kuyuları açacak sondaj gemimizin, millîleştirme, bakım ve sertifikalandırma çalışmaları tamamlanmıştır.

Mavi Vatan’daki görevlerini yerine getirmek için hazırlık işlemleri tamamlanan Abdülhamin Han ile yürütülecek çalışmaların, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına yeni bir güç ve ivme kazandırması beklenmektedir.

Milletimize saygılarımızla arz ederiz.