Haberler

14

Ocak

2020

Fatih Sondaja Başladı

İLK DERİN DENİZ SONDAJ OPERASYONUMUZU BAŞLATTIK

Bakanlığımızın ortaya koyduğu Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında 2018 yılı başında envanterimize kattığımız, derin denizlerde sondaj yapabilme becerisine sahip ilk sondaj gemimiz "Fatih"  30 Ekim tarihi itibariyle Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile Bakan Yardımcımız Sayın Alparslan BAYRAKTAR'ın katılımıyla gerçekleşen törenle Alanya-1 lokasyonunda sondaj operasyonuna başladı.

Operasyon öncesi gemiye gelerek incelemelerde bulunan Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, bütün operasyonların uluslararası kural ve düzenlemelere uygun yapıldığını ve Canlılara hiçbir zarar vermeyen çevre dostu bir teknoloji kullanılacağının altını çizdi.

Törende konuşan Bakan Dönmez; "Yaklaşık 50 yıllık deniz sondajcılığımızda, uzun zamandır emek harcadığımız enerjide yerlileşme hamlesinin en büyük adımını atarak ilk defa kendi gemimizle derin deniz sondajını başlatıyoruz. Barbaros Hayrettin Paşa gemimizle 5-6 yıldır devam eden sismik araştırmaların konunun uzmanları tarafından analiz edilerek karar verilmiş olan Antalya'dan yaklaşık 100, Alanya'dan yaklaşık 65 kilometre mesafede lokasyonu tespit ettiler. Adına Alanya-1 kuyusu adı verildi. İnşallah yarın bahsedilen yerde sondaj başlamış olacak" şeklinde konuştu.

Yaklaşık 150 gün sürmesi planlanan Alanya-1 operasyonu, yalnızca Ortaklığımız için değil aynı zamanda Ülkemiz için de yüksek öneme sahip. Bir ilk olma özelliğini taşıyan bu operasyonun sonuçlarının bölgede faaliyette bulunan şirketler ve ülkeler için de belirleyici ve yol gösterici olmasını bekliyoruz.