Haberler

05

Mayıs

2023

Karadeniz Doğal Gazı Devreye Alma Töreni Cumhurbaşkanımızın Katılımıyla Gerçekleştirildi

Karadeniz Doğal Gazı Devreye Alma Töreni 20 Nisan 2023 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Siyasi Parti Liderleri, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, Bölge Valilerimiz, TPAO Yöneticilerimiz, Sakarya Proje ve TP-OTC çalışanları ve vatandaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Genel Müdürümüz  Sayın Melih Han Bilgin tören öncesi , Seyir Terası’nda Sayın Cumhurbaşkanımıza TPAO çalışmaları, Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi ve Karadeniz Doğal Gazı hakkında sunum yaptı. 

Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi, Karadeniz’de keşfedilen toplam 710 milyar metreküplük doğal gaz rezervlerinin üretime açılıp karaya ulaştırılması ve Türkiye’nin enerji bağımsızlığında kazanım sağlanması hedefiyle başlatılmıştı. 
Projenin ilk fazında günlük 10 milyon metreküp gaz üretilmesi, ikinci fazda ise üretimin günlük 40 milyon metreküp düzeyine çıkarılması hedefleniyor. Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nde deniz enerji filomuzdan Fatih, Yavuz, Kanuni ve Abdülhamid Han sondaj gemilerimizin yanı sıra, destek gemilerimiz de görev alıyor.

Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nde 40 bin veri toplama noktası kullanılıyor. Veri toplama noktalarından elde edilen bilgilerle, vanaların açılıp kapanması da dâhil olmak üzere, tüm sistem Türk mühendislerce geliştirilen ve neslinin ilk örneği olan ZEKİ adlı dijital ikiz teknoloji kullanılarak uzaktan kumanda ediliyor.