Haberler

05

Mayıs

2023

Şırnak Gabar’da açtığımız Şehit Aybüke Yalçın-1 kuyusu günlük 1.200 varil petrolle üretime başladı

Şırnak Gabar’da açtığımız Şehit Aybüke Yalçın-1 kuyusu günlük 1.200 varil petrolle üretime başladı…

Hedef, iki yılda günlük 100 bin varil üretim.

Genel Müdürümüz Sn. Melih Han Bilgin ve Şırnak Valisi Sn. Osman Bilgin, üretim vanasını birlikte açtılar. Programın ardından Genel Müdürümüz ulusal medya temsilcileriyle bir araya gelerek keşif hakkında bilgiler verdi.

 

Cudi-Gabar’daki keşif yaklaşık 1 milyar varil yerinde petrol içermektedir.
Sahada tespit kuyuları ve kuyu testleri planlanmıştır.
2023’ün ikinci yarısında bölgede yeni arama kuyuları kazılacaktır.

 

Şehit Aybüke Yalçın-1 arama kuyusu Cizre’nin 20 km kuzey batısında, yaklaşık 10 bin varil/gün üretimle Türkiye’nin en çok üreten petrol sahası olan Şehit Esma Çevik sahasının ise 7 km kuzey doğusunda yer almaktadır. Şehit Aybüke Yalçın-1 kuyusu 2609 metrede rezervuar seviyeye girmiş, 2771 metre derinlikte sondaj tamamlanmış ve Kretase Karbonatları içerisinde 41° API graviteli ham petrol içeren 162 metre kalınlıktaki rezervuar keşfiyle sonuçlanmıştır.

Türkiye’de kara alanlarında şimdiye kadar yapılan en büyük keşif olma özelliğindeki sahanın yerinde petrol miktarı
yaklaşık 1 milyar varil olarak hesaplanmakta olup petrol arama-üretim sektörü açısından bakir bir bölge olan Cudi-Gabar bölgesinde yeni keşif potansiyeli de yüksektir. Keşif gerek Şırnak ve bölge ekonomisinin gelişimine gerekse Türkiye’nin enerji bağımsızlığı hedefine ulaşmasına önemli katkılar yapacaktır.
TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin’in açıklaması şöyledir: “Bu Türkiye’nin şimdiye kadar kara alanlarındaki en büyük keşif ve TPAO’ya Şırnak’ta bir Bölge Müdürlüğü kurarak yerel kalkınmayı destekleme imkanı veriyor. Şehit Aybüke Yalçın ve Şehit Esma Çevik sahaları ile yeni gelecek ilave keşifleri üretime kazandırarak yalnızca Şırnak ve bölge ekonomisini geliştirmekle kalmayıp, kuracağımız son teknolojiye sahip petrol rafinerisi ile hem bölgedeki sahalarımız hem de komşu ülkelerdeki petrol sahalarının potansiyelini ekonomiye kazandırmak istiyoruz.

Önümüzdeki dönemde art arda tespit kuyuları kazarak ve kuyu testlerini icra ederek 2023’ün sonuna kadar Saha
Geliştirme Planını sonlandırmayı hedeflemekteyiz. Şehit Aybüke Yalçın kuyusundan deneme üretimi Nisan ayı sonu itibarıyla başlamıştır ve halihazırda devam etmektedir. Hedefimiz sahadan günlük 100.000 varil üretime ulaşarak Türkiye’nin toplam üretimini yalnızca bu sahanın katkısıyla 2 katından daha fazla artırmaktır. 2023’ün ikinci yarısında yeni keşif amaçlı kuyuların sondajı da yapılacak olup sahadaki petrolümüzü taşıyacak boru hattının ön mühendislik anlaşması da imzalanmıştır.”

TPAO her iki sahayı içeren AR/TPO/K/M48-D2,D3,D4 ve AR/TPO/K/N48-A1,A3,A4 ruhsatlarının %100 oranında
sahibidir.