Haberler

14

Ocak

2020

TPAO Sığ Deniz Operasyonlarında İlk Kazmayı Vurdu

Cumhurbaşkanlığımızın 100 günlük eylem planı hedefleri doğrultusunda ve Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında TPAO, Doğu Akdeniz’de sahip olduğu ruhsat alanları içerisinde, tamamı bünyesinde çalışmakta olan Türk mühendisler tarafından tasarlanmış olan iki adet sığ deniz arama kuyusu kazacaktır.

Denizlerdeki zenginliklerimizi ülkemize kazandırmak amacıyla ortaya koyduğumuz stratejinin ilk ayağı olarak satın aldığımız Fatih Sondaj Gemisiyle Alanya-1 derin deniz kuyusunda çalışmalarımız son hız devam etmektedir. Bu stratejinin bir parçası olarak sığ denizde kazılacak bu iki kuyunun sondajı için uluslararası tecrübeye sahip firmalar ile TPAO arasında 19.09.2018 tarihinde platformu kiralama hizmeti konulu sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Çevre duyarlı yapısı ve yüksek teknolojisiyle Mersin’in yaklaşık 19 deniz mili güneyinde olan Kuzey Erdemli-1 lokasyonunda çalışmalara başlayacak platformun hazırlıkları tamamlanarak operasyona hazır hale getirilmiştir. 22 Kasım 2018 tarihinde sondaj faaliyetlerin başlaması öngörülmektedir. 101 metre su derinliğine sahip bu lokasyonda 2100 metre derinliğindeki Kuzey Erdemli-1 kuyusu açılacaktır. Kuzey Erdemli-1 kuyusundaki sondaj faaliyetlerinin yaklaşık 60 gün sürmesi planlanmaktadır.

İlk kuyunun sondajını takiben, söz konusu platform bu kez Adana/Karataş’ın yaklaşık 9 deniz mili güneyinde yer alan ikinci lokasyona römorkörler vasıtasıyla çekilecektir. 90 metre su derinliğine sahip bu lokasyonda ise 4100 metre derinliğindeki Kuzupınarı-1 kuyusu açılacaktır. Kuzupınarı-1 kuyusundaki sondaj faaliyetlerinin Ocak ayının sonunda başlaması ve yaklaşık 120 gün sürmesi planlanmaktadır.